Czy jesteśmy w stanie spawać aluminium? Jasne, że można, istnieją różne sposoby. Poznaj dwa najbardziej powszechne

Chociaż aluminium z łatwością jesteśmy w stanie połączyć z większością innych metali, najbardziej korzystnie przy pomocy klejenia lub mechanicznego zamocowania, to tego rodzaju czynność, jak spawanie aluminium wymaga doświadczenia i zastosowania właściwych technik. W trakcie spawania łukowego aluminium z innymi metalami, przykładowo ze stalą czy miedzią, tworzą się dość mało odporne związki międzymetaliczne.

Spawanie stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Żeby temu przeciwdziałać zrobiono specjalne techniki, dzięki jakim oddzielić możemy pozostałe metale od roztopionego aluminium podczas procesu spawania łukowego. Jakie więc mamy na to sposoby? W sumie istnieją dwa, jednym z tego rodzaju są przejściowe wkładki bimetaliczne, kolejną powlekanie innego materiału jeszcze przed spawaniem. Rozpocznijmy od pierwszego ze sposobów, od przejściowych wkładkek bimetalicznych. Oferowane są w sprzedaży różnorodne przejściowe materiały bimetaliczne do łączenia z aluminium z tego rodzaju materiałami, jak stal (trójniki stalowe) nierdzewna czy miedź. Takie wkładki są elementem materiału, gdzie część aluminiowa już złączona jest z innymi materiałem.

Najbardziej znane metody, które się stosuje to walcowanie czy zgrzewanie wybuchowe. Warto pamiętać, by zachować ostrożność, żeby nie dopuścić do przegrzania wkładek podczas spawania, gdyż może to stworzyć zbudowanie się kruchych związków międzymetalicznych. Odpowiednio jest na początku zespawać aluminium do aluminium. Przejściowe wkładki bimetaliczne są dosyć powszechną metodą połączenia aluminium ze stalą, dość często wykorzystywaną do tworzenia doskonałej jakości połączeń spawanych w budownictwie. Drugą z metod jest powlekanie odmiennego materiału przed spawaniem. Aby uprościć spawanie łukowe stali z aluminium, powinniśmy ja wcześniej czymś pokryć. Można powlekać stal aluminium. Innym sposobem jest powlekanie poprzez zanurzenie albo lutowanie aluminium do powierzchni stali. Więcej informacji: doczytaj.

praca przy spawaniu

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Tego rodzaju pokryty element można spawać z elementem aluminiowym, jednakże musimy być ostrożni, by nie nadtopić łukiem stali. W trakcie spawania korzystnie stosować technikę skierowania łuku na element aluminiowy, umożliwiając spływanie roztopionego aluminium z jeziorka spawalniczego, prosto na stal powleczoną aluminium. Można również połączyć aluminium ze stalą pokrywając powierzchnię stali lutem srebrnym. W tej sytuacji połączenie jest spawane za pomocą stopu aluminium. Należy jednocześnie uważać, ażeby nie przepalić powierzchni buforowej lutu srebrenego. Jeśli nie czujemy się na siłach do tego rodzaju spawania warto zatrudnić specjalistę, jaki świadczy różnorodne usługi spawalnicze.