Jakiego typu drewnem warto palić w kominku? Jakie jest najbardziej odpowiednie i właściwie czemu?

Gdy palimy w kominku, to w sezonie grzewczym używamy od pięciu do piętnastu metrów sześciennych drewna. Wiadomo, że zależne jest to od ogrzewanego pomieszczenia, regularności palenia i występującej pogody, lecz tego typu wartość występuje. To dosyć dużo, stąd więc przed nabyciem drewna kominkowego, powinniśmy zastanowić się poważne nad wyborem gatunku.

drewno kominkowe

Autor: Blomus
Źródło: Blomus
Początkowo powinniśmy wiedzieć, iż do palenia w kominkach nie poleca się szczególnie drewna drzew iglastych. Tego rodzaju drewno ma dużo żywicy, jaka w czasie spalania strzela i zanieczyszcza otoczenie ciężkimi do zlikwidowania plamami. Co więcej, wytwarza się wielka ilość dymu i sadzy, która osiada na ściankach kominka a także w przewodzie zobacz (dodatkowe info) kominowym. Tych wad z całą pewnością na posiada drewno drzew liściastych. Ma ono małą ilość żywicy, pali się równo i raczej nie produkuje zbyt dużej ilości dymu, więc kominek przez długi czas jest czysty. Zwłaszcza bardzo wartościowe jest twarde drewno, czyli dąb czy buk, bo podczas spalania zapewnia największą ilość ciepła.

Gorsze jest za to drewno miękkie, jak lipa i topola, bo jest mniej kaloryczne. Jeżeli kupujemy twarde, bardziej kaloryczne drewno, to nie tak często trzeba będzie dorzucać do ognia – zobacz jesion do kominka Drewnex. A to przecież znaczy mniej opału do nagrzania domu. Sprawdźmy różne typy drewna. Brzoza dosyć łatwo płonie i to nawet krótko sezonowana. Niestety dosyć szybko się spala. Daje równy płomień oraz posiada bardzo mało substancji smolistych. Buk pali się spokojnie i długo, posiada wysoką wartość opałową, tak samo dąb, jaki co więcej posiada garbniki o przyjemnym gorzkim zapachu, jakie uwalniają się podczas spalania. Drzewa owocowe palą się powoli i stabilnie, wydzielają przyjemny aromat. Grab jest określany jako najlepszy opał, a to tego powodu, iż ma najwyższą wartość opałową. Spala się dość wolno, nie tworzy znacznego płomienia , ale za to oferuje dużo ciepła. Jesion, choć pali się długo, niezbyt często jest wykorzystywany. Sprawdź wszystkie polecane odmiany drewna: .

kominek w salonie

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com
Niezbyt dobrze się łupie, ciężko go wiec pociąć na szczapy. Olcha spala się dobrze tylko, jak jest odpowiednio wysuszona. Jej drewno jest uważane za jedno z najbardziej odpowiednich do wędzenia. Topola raczej się nie nadaje, gdyż ma bardzo niską wartość opałową, daje też mało ciepła. Wilgotna nie chce zapłonąć, sucha spala się bardzo szybko. Jest dobra na podpałkę. Drewno tego rodzaju jesteśmy w stanie kupić w wielu miejscach, najlepszym przykładem jest drewno [maszyny tartaczne] kominkowe wrocław – sprzedaż drewna opałowego Drewnex.