W jakich urządzeniach aktualnie się wykorzystuje elektryczne silniki, jakie są ich podstawowe odmiany i rodzaje.

Silniki elektryczne są jednymi z bardzo często stosowanych urządzeń zasilanych za pomocą tego medium. W praktyce występują one w większości sprzętów gospodarstwa domowego, w autach a nawet sprzęcie komputerowym, nie wspominając już o tym, ile używa ich przemysł. Przy pomocy silników różnego rodzaju linie produkcyjne, urządzenia oraz maszyny, i ciężko aktualnie by było wyobrazić sobie nowoczesny przemysł bez tych sprzętów.

silnik samochodowy

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Silnik elektryczny dc występuje w kilku podstawowych odmianach oraz niezliczonej ilości rozmiarów. Najmniejsze z nich są używane w elektronicznym sprzęcie, na przykład tradycyjne DVD lub CD-ROMY także zawierają w sobie nieduży silniczek. Z drugiej strony będą wielkie silniki przemysłowe i kolejowe, które niekiedy ważą parę ton i wymagające do zasilania potężnego prądu. Głównym podziałem silników elektrycznych jest rodzaj zasilania, tu rozróżnia się urządzenia zasilane prądem stałym i zmiennym. W przemysłowych zastosowaniach z reguły spotykane są silniki prądu zmiennego, z kolei przemysł i elektroniczny będzie częściej korzystał z drugiego rodzaju. Sprawdź więcej w temacie: .

Sama zasada działania silnika elektrycznego elektrycznego silnika jest niezwykle prosta. Silniki złożone są z dwóch głównych części, czyli stojana z elektromagnesami i wirnika z uzwojeniem twornikowym. Elektromagnesy umieszczone w stojanie wytwarzają pole magnetyczne , jakie oddziałuje na wirnik powodując jego ruch obrotowy. Rzecz jasna przez wiele lat doświadczeń i badań rozwinęły najróżniejsze konstrukcje silników, różniących się sporo parametrami i mające różnorakie wykorzystanie. Silniki elektryczne to urządzenia wytrzymałe, lecz od czasu do czasu konieczne jest sprawdzenie ich działania.

część składowa

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com

Przeciętna diagnostyka silnika elektrycznego (grupapartner.pl oficjalna witryna) będzie obejmować przede wszystkim skontrolowanie stanu izolacji i uzwojeń, ponieważ wszelkie przebicia mogłyby być niebezpieczne.

Pasjonuje Cię opisywana kwestia? Jeśli tak, to ponadto zobacz link na witrynie (http://souniq.pl/szczotki-tarczowe/), która też przedstawia takiego typu posty. To z pewnością da Ci do myślenia.

Sprawdzany jest także stan łożysk, to właśnie one są elementami które się najczęściej wymienia w zdecydowanej większości silników przemysłowych i wykorzystywanych w domach.