Jak założyć fermę kurczaków?

Ponieważ hodowcy drobiu powinni inwestować w własne fermy sporo pieniążków, warto zainteresować się ewentualnością uzyskania dotacji z Unii Europejskiej.
Kupno kurczątek, jajek lęgowych, paszy – to tylko część kosztów.

Najogromniejszym przedsięwzięciem jest budowa oraz ekwipunek fermy, szkolenia dla hodowców drobiu. Żeby zorientować się jak przedstawia się szansa na wzięcie dopłaty możesz udać się do ODR lub (zobacz: prawo jazdy motocykl) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zaś zgodnie z planem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nie prognozuje się pomocy pieniężnej dla hodowców drobiu. Jednakże dotyczy to jedynie chowu konwencjonalnego. W razie gospodarstw ekologicznych albo też konwencjonalnych, które pragną przejść na ekologiczną produkcję, będzie można liczyć na wsparcie.

widok - fotograf

Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com
Natomiast Polska Izba Producentów Drobiu oraz Pasz skierowała do Ministerstwa Rolnictwa podanie tyczące się wydzielenia środków na dotację sektora jaj spożywczych. Wypływa to z faktu, iż powinny one spełniać właściwe standardy jakości, adekwatne z unijnymi warunkami. Rzecz jasna wiąże się to z sumptami dla hodowców drobiu (znacznie więcej zobaczysz na tej stronie). Zaś wymagania połączone z produkcją drobiowego mięsa nie przewyższają powszechnie obowiązujących norm, nie wymagają zatem podejmowania dodatkowych środków ze strony hodowców. Być może warto zatem rozważyć przejście na ekologiczny chów. Dostosowanie gospodarstw agrarnych do unijnych norm ma być przedmiotem działania szóstego.

Jego celem jest wprowadzenie pożądanych zmian w zakresie ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt oraz zdrowia, tak zwierząt jak również publicznego. Szkolenie dla hodowców kurcząt brojlerów mają miejsce dwa razy do roku.