O uzupełnienie takiej deklaracji możesz być poproszony przy wysyłaniu albo przywożenia towarów na obszarze UE, przekonaj się, co to intrastat

Przedsiębiorcy muszą przypilnować, aby dopełnić wszystkich załatwień związanych z obrotem handlowym oraz prowadzeniem firmy. W pewnych przypadkach powinni pomyśleć o złożeniu deklaracji intrastat.

Co to jest?
Bosch Aerotwin
Czym jest Intrastat?
Na pewno dużo osób zadaje sobie pytanie, co to w ogóle jest intrastat i czemu wspomniana deklaracja nie jest bardziej znana. Od chwili, gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej wymiana handlowa z krajami europejskimi przypomina zwyczajną wymianę w kraju i nie obliguje do dopełnienia szczególnych formalności sprawdź tutaj. Od czasu do czasu jednak wymagana bywa deklaracja intrastat przywóz i wywóz towarów handlowych potrzeba wtedy zaznaczyć w specjalnym systemie do badań statystycznych. Utworzenie wspomnianego programu miało za zadanie zgromadzenie informacji o poziomie wymiany wewnątrzwspólnotowej.
Kto składa intrastat i gdzie należy to uczynić?

Zgłoszenia intrastat dokonuje się zarówno drogą tradycyjną, jak też elektroniczną. Przedsiębiorca może także przekazać zgłoszenie na płycie CD lub innym nośniku danych zgłoszenie Intrastat. Urzędem wskazanym do przekazywania informacji powiązanych z intrastat okazuje się Izba Celna w Szczecinie. Do złożenia wspomnianej deklaracji zobowiązani są przedsiębiorcy, których obrót handlowy przekroczył próg ustalony co roku przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Sprawdź kolejne podobne bardzo przydatne źródło informacji na objaśniany problem – kliknij tu i przeczytaj więcej w serwisie (https://www.secretclient.com/badania-marketingowe/cennyklient/).

Czas składania deklaracji to dziesiąty dzień miesiąca następującego po tym, którego tyczył wywóz albo przywóz towarów.

Deklaracja intrastat nie różni się szczególnie od zwykłych deklaracji dostarczanych przez przedsiębiorców. Warto o niej pamiętać, ponieważ niedopełnienie wymogu skutkuje karą.