Wybór sprężyn, czyli jak i do czego je używamy – najważniejsze informacje

Sprężyny używa się w budowie maszyn, przeważnie jako łączniki przy sprężystych połączeniach. Poza elementem łączenia spełniają jeszcze kilka szczególnie funkcji, jak łagodzenie nacisków (amortyzacja), mierzenie sił i momentów czy akumulowanie energii. Produkcja sprężyn przebiega według sformalizowanych etapów tworzenia, które gwarantują im trwałość na lata czy odporność na warunki eksploatacji.

sprężyna

Autor: Thomas Quine
Źródło: http://www.flickr.com
Jak na różnorodność sprężyn, mamy w tej materii wybór, z głównym kryterium, czyli przyjmowanym obciążeniem. Według niego części sprężyste dzielimy na ściskane, rozciągane, skręcane i zginane. Każde z nich wyróżniają się własnymi dla własnej kategorii parametrami sztywności, długości rozciągnięcia, stosunkiem obciążenia do odkształcenia wyrażonym w procencie – zobacz także: produkcja sprężyn. Najbardziej charakterystyczna jest sprężyna śrubowa, kojarzona wizualnie z formy linii śrubowej. Sprężyny śrubowe mogą ściskać, ale też rozciągać lub skręcać. Sprężyny płaskie stosowane są w zegarkach odróżniając się gabarytowo od poprzednich płaskim wykonaniem. Stosuje się je jako styki w przekaźnikach, używa się ich również w zegarkach, obok sprężyn spiralnych.

Jeżeli zaciekawił Cię przedstawiany artykuł, to odwiedź ten link (www.maszyny-tmc.pl/product-category/granulatory-peleciarki/) a tam czekają na Ciebie wiadomości warte uwagi. Zobacz je – będziesz bardzo zadowolony!

W tych przypadkach nie mają dużo wspólnego z ogólnie identyfikowaną sprężyną, są raczej kawałkami metalu, blachy lub prostego pręta. Sprężyny spiralne, robione z cienkiej taśmy, w trakcie działań na nie wywołują charakterystyczne naprężenie. W przypadku zegarków to służą one za napęd, a w przypadku awarii są elementem naprawy w ręku zegarmistrza.Tak zwane sprężyny pierścieniowe zbudowane są z dwóch grup – pierścieni zewnętrznych oraz ściskanych. Są to twarde konstrukcje, które wytrzymują bez usterki naprawdę duże obciążenia. Gwarantują przy tym małe odkształcenia. Nie bez powodu mają więc swoje zastosowanie w zderzakach przednich pojazdów. Duże tarcie na styku powierzchni pierścieni powoduje automatyczne rozpraszanie w tym mechanizmie.

Konstrukcja metalowa ze sprężyną

Autor: taymtaym
Źródło: http://www.flickr.com
Pozostając przy samochodach, a konkretniej w układzie rozrządu – dysponuje on własnymi, unikatowymi sprężynami zaworowymi. Mają one zamykać zawór i utrzymywać go tak by pozostawał zamknięty. Wymaga się od nich trwałości, gdyż poddaje się je wysokim temperaturom i siłowym obciążeniom. Stąd też na sprężyny zaworowe stosuje się materiał najlepszej klasy, a wcześniej poddaje się sprężyny kulkowaniu.