Na co dobrze jestzwrócić uwagę, gdy prowadzimy własną firmę.

Prowadzenie swojej, nawet jednoosobowej działalności to nie wyłącznie fascynujące zajęcie, łączące się z realizacją swoich pasji jak również marzeń. Niestety, to przede wszystkim duża odpowiedzialność za wszystko w naszej firmie. Kiedy sami jesteśmy sobie szefem, musimy pamiętać nie jedynie o regularnych wypłatach dla naszych pracowników. To także cała biurokracja łącząca się z płatnościami na ten przykład do skarbówki lub zakładu ubezpieczeń społecznych.

prowadzenie własnej firmy

Źródło: pixabay

Pozytywną stroną posiadania swojej działalności jest fakt, że mamy możliwość realizować swój zawodowy pomysł na życie, który bardzo często powiązany jest z naszymi zainteresowaniami. Niemniej musimy pamiętać również o tym, że nasza działalność będzie związana z comiesięcznymi, wspomnianymi już wcześniej opłatami a nas, jako właścicieli niedużej działalności, powinny zwłaszcza interesować kwoty wysyłane do zakładu ubezpieczeń społecznych i do urzędu skarbowego. I tak na ten przykład każde wystawianie faktur VAT mądrze jest odwiedzić jest powiązane z odliczeniem i skierowaniem VAT-u do urzędu skarbowego. Za wszelkiego rodzaju uchybienia w tym przypadku skarbówka lubi wystawiać duże kary, szczególnie niestety u polskich małych firm, które nie mają zagranicznego kapitału, aby wynajmować kancelarię prawną i grupy księgowych, którzy dokładnie będą wszystko kontrolowali, a w przypadku kontroli ze skarbówki i ewentualnego mandatu dowiodą, iż to jednak kontroler się pomylił a my natomiast postępowaliśmy przepisowo. Musimy również pamiętać, że co miesiąc mamy zus do odliczenia – poznaj przykłady.

dokumentacja

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

To jest ważne, powinniśmy nie zapominać o tym, ażeby kiedyś nie okazało się, że nie opłacaliśmy składek a teraz mamy do spłacenia świadczenia za te wszystkie miesiące , dodatkowo jeszcze odsetki karne. Niemniej miejmy na względzie, iż te zus odliczenia tutaj podatku są przez pierwsze dwa lata niższe i dopiero tak naprawdę po owym czasie musimy niestety spłacać już składki w normalnej, czyli wyższej wysokości. Jak można zauważyć wszelkiego typu świadczeń a także podatków na rzecz państwa jest trochę i nie są to w rzeczywistości proste kwestie. Dlatego też warto czasami zastanowić się nad zatrudnieniem księgowego w swojej firmie albo nad zleceniem owych zadań finansowych firmie księgowej z zewnątrz, która fachowo i rzetelnie za nas poprowadzi wszelką rachunkowość, dzięki czemu będziemy mogli spać spokojnie.