O czym pamiętać, jeżeli zdarzy się nam stłuczka nie z naszej winy? Które dane sprawcy kolizji powinniśmy zapisać?

Nawet jeśli jeździmy samochodem bez błędu, to i tak może nam się zdarzyć stłuczka nie z naszej winy. Niestety, jednakże szczególnie jeżdżąc sporo po miejskich drogach, jesteśmy bardziej narażeni na takie sytuacje.

Jak się wtedy zachować, żeby móc naprawić swój samochód(zobacz wynajem naczep) korzystając z ubezpieczenia sprawcy stłuczki ?
samochód

Autor: InSapphoWeTrust
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepszaopcja jest, gdy przewina kierowcy, jaki spowodował wypadek, jest aż tak oczywista, iż nie protestuje on przed przyznaniem się do winy. W takiej sytuacji nie trzeba wzywać do stłuczki policji. Wystarczy po prostu spisać wszystkie konieczne prowadzącego pojazd tuż po takim wydarzeniu, na miejscu. Szkoda z OC sprawcy będzie wtedy pokryta. Powinniśmy spisać przede wszystkim dane personalne sprawcy oraz numer jego polisy ubezpieczeniowej, numer rejestracyjny pojazdu i do tego każdą z okoliczności takowego wydarzenia. Te informacje będą bowiem potrzebne do wypełnienia formularza, jaki złożyć trzeba w odpowiedniej placówce.
wypadek samochodowy

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Wypłata odszkodowania z OC dokonuje się dopiero po rozpatrzeniu do końca sprawy przez firmę ubezpieczeniową. A co najważniejsze, nie jest to firma, w której to my jesteśmy ubezpieczeni, a firma, w jakiej płaci składki winowajca stłuczki. Dlatego też nie zawsze cała procedura przebiegnie tak prosto oraz szybko jak byśmy tego chcieli. W jednych zakładach ubezpieczycielskich dzieje się to szybciej, a w innych wolniej.
Coraz częściej jednak możemy zakupić ubezpieczenie OC z bezpośrednią likwidacją szkód.

W takim przypadku kierujemy się do własnego ubezpieczyciela, który płaci nam należną sumę, natomiast sam rozliczy się z odpowiednim zakładem ubezpieczeń, w jakim sprawca płacił własne OC.