Komin przemysłowy jako znak industrialnego terenu

Komin przemysłowy to element krajobrazu, jaki długi czas kojarzony był z Górnym Śląskiem. Wszystko dlatego, iż działało tu wiele kopalń i każdego typu przedsiębiorstw. Obecnie te kominy można dostrzec praktycznie wszędzie.

przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nawet dzisiaj spytać statystycznego Polaka, gdzie da się spotkać najwięcej kominów, pewnie wskaże on Górny Śląsk. Bez cienia wątpliwości tej region, zaraz po przyłączeniu do Polski, był najbardziej uprzemysłowiony: sporo kopalni, hut, każdego typu fabryk i przedsiębiorstw przemysłowych. Wtedy najczęstsze było stosowanie węgla, więc taka liczba kominów nikogo nie dziwiła. W pewnym sensie da się powiedzieć, iż doskonale wpisały się one w krajobraz – bez nich ziemie tego regionu wydają się puste. Mimo że sporo z nich całkowicie już nie działa, albo używane są czasami zazwyczaj nie są niszczone, stanowią pewnego rodzaju symbol bardzo charakterystyczny dla tego województwa, przywołują minione czasy. Ciekawy był sposób, w jaki budowany był każdy komin przemysłowy. Zazwyczaj odpowiadali za to słynni projektanci. Postawienie, jakby nie patrzeć budowli, jaka ma nierzadko ponad 50 m a do tego ma niewielką średnicę i jeszcze zwęża się ku górze, jest bardzo trudne i wymaga ogromu doświadczenia.

Obecnie taki komin przemysłowy stawiano by w inny sposób. Jednak teraz węgiel przestał odgrywać tak ważną rolę, nie używa się go w tak wielkich ilościach, przez co ograniczono budowę kominów. Opłaca się zapamiętać, iż kominy to nie tylko sprawa przemysłu, hal fabrycznych i tak dalej – niemalże każdy dom jednorodzinny ma komin, przecież należy go jakoś ogrzewać. Budowa komina to zadanie, jakie nie ogranicza się wyłącznie do samego postawienia kilkumetrowego graniastosłupa, bardzo istotne są także elementy wykończenia, jak na przykład izolacje – niezbędne są także przy kominach, musi posiadać je także każdy komin przemysłowy. Opłaca się korzystać z produktów firmy, której elementy izolacyjne znacząco ograniczają emisję energii cieplnej do atmosfery – to bardzo istotne dla środowiska. Właściwe zabezpieczenie (rekomenduję mercor sa zabezpieczenia ppoż) kominów zapewnia, że nie będzie dochodziło do powstawania strat ciepła ani że substancje jakie wydostają się kominem przemysłowym będą się dostawały poprzez nieszczelności do wewnątrz