Niezbędnik każdego profesjonalnego cieśli, czyli co musi znaleźć się w warsztacie stolarskim

Stolarz to rzemieślnik, jaki zajmuje się realizowaniem mebli drewnianych, i także ich konserwacją, montowaniem bądź malowaniem. Robota cieśli wymaga odpowiednich zdolności zawodowych, między innymi sporych umiejętności manualnych, oraz także umiejętności wykonywania oraz odczytywania rysunków technicznych. Stolarz musi również cechować się pewnymi ważkimi zaletami, takimi jak pracowitość, odpowiedzialność i wytrwałość.

W swojej pracy stolarz stosuje różne narzędzia. Niezbędnikiem wszelkiego stolarza niewątpliwie jest stół ślusarski, na którym może on wykonywać swoją pracę. Stoły ślusarskie w większości wypadków charakteryzują się dużą wytrzymałością, odpornością oraz solidnością, dzięki nim wolno łatwo uporządkować miejsce pracy.materiałom (zobacz dodatkowe info)Dodatkowo w pracy stolarza konieczne są też kątowniki, poziomice i miarki. W swej pracy cieśla korzysta również z takich narzędzi i urządzeń, jak wkrętarki.

zestaw wiertarko-wkrętarki

Autor: Russ_Whaley
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki wkrętarkom stolarz może bez kłopotu wkręcić każdą śrubę, właściwy okaże się także zestaw śrubokrętów i wkrętów o przeróżnych końcówkach (płaskich, krzyżakowych itp.). Stolarz nierzadko w swej pracy korzysta także z dłuta stolarskiego, naturalnie konieczne jest skrupulatne operowanie takim narzędziem. Do zwykłych narzędzi stolarskich, jakie niewątpliwie muszą znaleźć się w każdym warsztacie, należy także wiertarka, kombinerki oraz gwoździe i śruby nierdzewne. Pomimo tego, że śruby są raczej niewielkie, wcale nie oznacza to, że mają także niewielkie znaczenie. Wprost przeciwnie te drobne fragmenty odgrywają nadzwyczaj ważną funkcję w pracy stolarza, ponieważ są wykorzystywane do montowania i składania wielu fragmentów drewnianych.

Śruby nierdzewne dostępne są aktualnie w wielu rodzajach i modelach – zapoznaj się z nimi. W swej pracy cieśla wykorzystuje w szczególności śruby oczkowe, śruby z łbem młoteczkowym, a także śruby motylowe. Ponadto przydatne bezsprzecznie okażą się również śruby radełkowane oraz śruby dwustronne. Rzecz jasna to ledwo parę modeli śrub, jakie stolarz na co dzień użytkuje w swojej pracy. Bez wątpliwości każdy rzemieślnik ma ich w swym warsztacie faktycznie sporo.