Obróbka stali oraz blach: co należy dzisiaj na ten temat wiedzieć?

Obrabianie stali za pomocą nowoczesnej technologii wymaga użycia przystosowanych do tego narzędzi. Jakie to są sprzęty, jakie czynności można nimi robić? Wyginanie stali oraz blach nie jest realne bez przeznaczonych do tego narzędzi. Najczęściej do wykonania tych czynności stosowana jest prasa krawędziowa.

konstrukcja z blachy stalowej

Autor: seier+seier
Źródło: http://www.flickr.com

Wykorzystywana prasa krawędziowa cechuje się bardzo zróżnicowanymi parametrami, dlatego gięcie blachy lub stali będzie przebiegało naprawdę szybko przynosząc niezwykle wspaniałe efekty. Pośród różnych rodzajów pras krawędziowych wielką popularnością cieszą się urządzenia, w których proces zginania został całkiem zautomatyzowany. Są one kierowane za pośrednictwem sprzętu. Nie będą mimo wszystko wymagały dużego doświadczenia od osób, które będą je obsługiwać, cały proces zginania blachy nadzoruje komputer. Innym rodzajem pras krawędziowych są prasy sterowane manualnie. Do ich obsługi najczęściej zatrudniani są jedynie bardzo doświadczeni pracownicy, gdyż są to urządzenia niezwykle precyzyjne wymagające sporych umiejętności. Zobacz więcej: / Marat.

Napędzanie wielu maszyn nie może odbywać się bezpośrednio przy pomocy silnika. Spora ich liczba powinna być napędzana pośrednio. Do takiego sposobu napędzania stosowane są przekładnie. Wspomniane przekładnie przenoszą ruch z elementu napędowego zmieniając jednocześnie jego prędkość. Pośród stosowanych przekładni można będzie wyróżnić między innymi przekładnie hydrauliczne i mechaniczne. Najprostsza przekładnia >>> przepustnica klapowa mechaniczna zbudowana jest jedynie z dwóch kół. Mogą się one dotykać siebie, ale nie jest to warunek konieczny do ich poprawnego działania. Stosuje się w nich koła zębate, które zazębiając się o siebie przenoszą napęd. Ten rodzaj przekładni jest dość często stosowany ze względu na to, że wyróżnia go bardzo wysoka sprawność. Ich cechą wyróżniającą są małe rozmiary. Są bardzo proste, nie hałasują w czasie pracy – to także cechy, które przyczyniają się do ich rosnącej popularności.

cięcie stali

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com

Nie są jednak tanie, a ich przeciwnicy jako jedną z naprawdę dużych wad wskazują konieczność regularnego smarowania. Jeśli o tym będziemy zapominali, będą emitować dość dużo hałasu. Można również wyróżnić przekładnie łańcuchowe. Wszystkie typy przekładni mają określone cechy charakterystyczne, które w istotny sposób wpływają możliwości ich zastosowania i popularność.