Ochrona i zabezpieczanie produktów pochodzących z ziemi

Zbliża się właściwy czas na to, żeby pomyśleć o zabezpieczeniu zbiorów. Jeśli nie zostało to jeszcze zrobione, trzeba przystąpić do działania. W czasie posiewu doglądamy pola, stosujemy odpowiednie nawozy, rozpylamy środki wspomagające wzrost, a gdy przychodzi okres zbiorów, ziarno należy stosownie składować.

zboża

Autor: Kathy Zinn
Źródło: http://www.flickr.com

Wiele jest instytucji, które zajmują się ochroną i wzbogacaniem terenów wykorzystywanych przez rolników. Fumigacja, jako proces, działa aktywnie w różnych gałęziach przemysłu. Biorąc pod uwagę pola uprawne, fumigacja zboża polega na zastosowaniu środków w formie gazowej do kontrolowania dynamiki populacji szkodników. Odnosi się to jednocześnie na owady, jak i gryzonie – czytaj więcej o gazowaniu zboża. Przeznaczone do tego celu fumiganty są substancjami, które przy założeniu, że zachowana jest odpowiednia temperatura i ciśnienie, w stanie lotnym, powodują śmierć organizmów żywych zagrażających uprawom rolnym. Żeby cały proces odbył się prawidłowo, powinna być zachowana odpowiednia koncentracja i proporcje stosowanych substancji. Co udowadnia grupa badaczy z Katedry Entomologii Stosowanej w Warszawie, istnieją faktyczne perspektywy stosowania ozonu do procesu poznanego jako fumigacja zboża. W roku 2013 odbyła się konferencja, w czasie której rozprawiano właśnie na te tematy. W trakcie zjazdu przedstawione zostały różne modele postępowania oraz stosowania generatorów ozonu. Omawiano problemy i możliwości, a wszystko to z punktu widzenia różnych naukowców.

Jeżeli chcesz poczytać więcej na ten temat, to przejdź na naszą nową witrynę i dowiedz się i sprawdź czegoś interesującego o tym poście.

Jak się okazuje, typowa fumigacja zboża stosowana jest głównie do unieszkodliwiania szkodników szerzących się w składach. Fumiganty obecnie stosowane są w stanie skutecznie przeniknąć do traktowanego nim materiału, ale i skutecznie wydostać się z niego.

Procesom takim poddaje się produkty pochodzenia rolniczego, do których zalicza się: pszenica, kukurydza, ryż, jęczmień, żyto, owies, gryka, proso, ale też mąka i jej przetwory.
Fumigacja zboża, jako metoda, wydaje się być uzasadniona ekonomicznie. Nie można nie zauważyć jej skutecznych efektów w sytuacji, kiedy zastosowanie związków owadobójczych nie jest możliwe. Aczkolwiek, z drugiej strony, fumigacja zboża nie jest pozbawiona toksyn, dlatego też wymaga stosowania specjalnych środków bezpieczeństwa w trakcie wykonywania pracy. W dodatku, jedynie firmy z potwierdzonymi uprawnieniami mogą wykonywać taką metodykę. Zobacz firmę ratmar.com/kontakt