Jak legalnie wykonać kasację pojazdu?

Jeśli posiadamy wóz, który nie nadaje się do użycia, staje się on zbędnym przedmiotem zajmującym miejsce, które można wykorzystać do czegoś innego. Najczęściej liczymy jednak na to, że uda nam się dostać jakąś zapłatę za stare auto. W takim wypadku możemy spróbować sprzedać je komuś lub zezłomować. Kasacja odbywa się w stacjach demontażu, a cały proces są takie same w całej Polsce, niezależnie więc czy dotyczy nas auto złom Wrocław, Warszawa lub Szczecin – wszystko przebiega w ten sam sposób. Co trzeba podjąć, by zgodnie z prawem przeprowadzić kasację auta?

złom

Autor: Andrew Malone
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze jeżeli zależy nam na otrzymaniu zapłaty warto zadzwonić do kilku stacji demontażu, ponieważ ceny mogą być różne. Poza tym stacja musi mieć zezwolenie wystawione przez marszałka województwa. Jeśli dotyczy nas kasacja pojazdów gdańsk, należy wejść na witrynie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Tak znajduje się lista takiego rodzaju placówek. Kiedy trafimy do miejsca bez zezwolenia, nie będzie ono mogło wydać nam potrzebnych zaświadczeń, przez co mimo złomowania, nadal będziemy posiadaczami samochodu, więc przykładowo może na nas zostać nałożona kara za niezapłacenie OC.

W dodatku nieuczciwy właściciel miejsca złomowania może sprzedać pojazd. Może to doprowadzić do wielu niezależnych od nas nieciekawych sytuacji. Jeżeli jesteśmy pewni, że stacja demontażu posiada prawidłowe zezwolenia, należy zabrać ze sobą dokumenty. Niezbędny jest dowód rejestracyjny i umowę kupna. Kiedy samochód to własność przedsiębiorstwa należy dostarczyć wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Oczywiście, jeśli złomujemy auto, które nie jest nasze potrzebne będzie upoważnienie. Za oddanie samochodu do kasacji możemy dostać kilkaset złotych.

Jeżeli jednak okaże się, że auto jest lżejsze, niż to pokazują wartości w dowodzie rejestracyjnym, będziemy musieli zapłacić karę za każdy kilogram poniżej. Ceny mogą wynosić nawet do 10 złotych. Gdy jednak wszelkie wartości się zgadzają, właściciel nie ponosi opłat. Warto wiedzieć, że kara jest naliczana dopiero wtedy, jeśli waga wynosi mniej niż 90% podanej w dowodzie. Po kasacji dostajemy zaświadczenia. Pierwsze z nich dotyczy faktu oddania pojazdu do stacji, kolejne to unieważnienie dowodu i tablice rejestracyjne.

Jeśli ten wpis Cię intryguje, to wejdź na ten odnośnik – zobaczysz tam użyteczny link (https://artgrafcars.pl/ochrona-lakieru/), który z pewnością uznasz za godny uwagi.

złomowanie pojazdów

Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com

Wraz z dokumentami należy się zgłosić do wydziału komunikacji (np. jeśli dotyczy nas złomowanie pojazdów Poznań, udajemy się do urzędu gminy w Poznaniu). Tam składamy odpowiedni wniosek o wyrejestrowaniu pojazdu. Mamy na to 30 dni od dostania dokumentów w stacji demontażu. W tym samym czasie nasze OC wygasa, a wszelkie nadwyżki będą zwracane. Należy pamiętać jak istotna jest zgodna z prawem kasacja samochodu. Jeżeli przeprowadzimy ją na własną rękę, możemy zapłacić wysoką karę, od 10 do aż 300 tysięcy złotych.