O czym należy pomyśleć przed rozpoczęciem budowy domku

Nim postawimy swój własny upragniony domek, będziemy zmuszeni zrealizować parę czynności. Pierwszym etapem jest postaranie się o zezwolenie na budowę. W następnej kolejności można zacząć myśleć o zaczęciu budowy. Czasem warto jeszcze przed złożeniem w podania o pozwolenie na budowę wykonać tzw. badania geotechniczne. Nie są one koniecznie do otrzymania decyzji administracyjnej, jednak dobrze je wykonać albowiem unikniemy w ów sposób przykrych niespodzianek kiedy będziemy już na półmetku budowy.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
W szczególności jest to ważne gdy widzimy iż nasza parcela jest mokra, po nawet niewielkim deszczu długi czas utrzymuje się wilgoć. Niezbędne są wtenczas badania geotechniczne. Polegają one na wykonaniu kilku, minimum 3 odwiertów o głębokości od 3 do 6 metrów. Liczba odwiertów zależna jest od tego, jaki typ domu chcemy pobudować (budynek z piwnicą lub też bez piwnicy).

Często efekt tychże ekspertyz sugeruje nieopłacalność stawiania budynku podpiwniczonego. Wnioski które otrzymamy po przeprowadzeniu badania to: zobrazowanie zrealizowanych badań, rysunki techniczne (na przykład przekrój gleby) oraz wnioski oraz zalecenia co do budowy fundamentów w taki sposób, żeby zagwarantować ochronę przed podmakaniem fundamentów, a zatem i całego domu.

Niestety, badania geotechniczne – klik! – do tanich nie należą, ich koszty według danych z popularnego portalu budowlanego to 1000-1500 zł. Na koszty wpływa wielkość działki jak także rodzaj domu jaki planujemy wznosić. Niemniej jednak warto takie koszta ponieść, bowiem są one o wiele mniejsze niż późniejsza korekta niewłaściwie wybranej technologii budowania domu.

Po przeprowadzeniu tych wszystkich czynności możemy spokojnie rozpocząć inwestowanie. Niewiele nas wtenczas już może zdziwić a na pewno ustrzeżemy się przed dużymi ponadprogramowymi kosztami. Kolejną poważną kwestią którą musimy rozważyć będzie ogrzewanie jakie będziemy stosować bowiem ono również niewłaściwie dobrane potrafi generować spore koszta.

Dosyć roztropną inwestycją będzie wykorzystanie instalacji gazowej. Inną opcją jest wybudowanie kominka w salonie z nadmuchami rozprowadzającymi ciepło rozliczanie ciepła po całym budynku. Zbędne są wówczas grzejniki.