Kierowanie samochodem – o czym trzeba wiedzieć w temacie zdrowia kierowcy?

Osoby, które pragną zdobyć prawo jazdy muszą wcześniej przejść badania lekarskie. Badania lekarskie odnoszą się nie tylko do osób, które zamierzają dopiero zdobyć prawo jazdy, ale również kierowców, którzy już je posiadają. Ten ostatni obowiązek odnosi się do kierowców jeżdżących zawodowo. Badania kierowców to także badania psychologiczne. Badania kierowców, które prowadzi uprawiony psycholog transportu składają się z dwóch części.

badania kierowców

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

Część pierwsza to pisemny test psychologiczny, część druga to test, który pozwala ocenić sprawność psychoruchową kierowcy. Z kolei kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii C i D, a więc osoby, które wykonują zawód kierowcy zawodowego muszą wykonać jeszcze inne badania. Do badań , które zaliczane są do obowiązkowych zalicza się badanie wzroku (laserowa korekcja wzroku żory) u okulisty oraz badania neurologiczne. W przypadku kierowców jeżdżących zawodowo konieczne jest wykonywanie także badań o charakterze ogólnym, które mogą wykazać, czy osoba ta cierpi na przykład na cukrzycę. Osoby chorujące na cukrzycę mogą mieć trudności z otrzymaniem zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, który pozwoli im pracować dalej w zawodzie kierowcy. Osoby, które dużo czasu spędzają prowadząc samochód bardzo często uskarżają się na bóle pleców. Dolegliwości pleców są nawet uznane za jedną z chorób zawodowych , która dotyka kierowców. Muszą więc oni dbać szczególnie o swój kręgosłup. Jedną z form dbałości jest rehabilitacja kręgosłupa. Profesjonalna rehabilitacja kręgosłupa obejmuje szereg ćwiczeń, z których część każdy kierowca może wykonywać w zaciszu domowym. W trosce o kręgosłup każdy , kto pracuje jako kierowca zawodowy powinien troszczyć się również o to, aby jego postawa za kierownicą była właściwa.

Porównaj: rehabilitacja nowa huta

rehabilitacja kręgosłupa

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy kierowca musi siedzieć w pozycji wyprostowanej, a jego kolana muszą znajdować się niżej od miednicy. Podczas pobytu w domu osoby, które pracują jako kierowca powinni unikać przesiadywania w głębokich fotelach, kręgosłup wyjątkowo tego nie lubi. Po skończonej pracy warto na kilka, kilkanaście minut ułożyć się na podłodze unosząc nogi do góry. Taka pozycja sprzyja rozluźnieniu mięśni i kręgosłupa i zapobiega bólom pleców występującym w czasie prowadzenia samochodu. za sprawą tego kierowca może w pełni skupić się na pracy, a nie na tym, że coś boli.

Zobacz też: