Jakie są najczęściej używane techniki sterowania prędkością obrotową silników elektrycznych.

Elektryczne Silniki stosowane są w rozmaitych urządzeniach domowych i przemysłowych. Oferowane są w niezliczonej wprost liczbie rodzajów, od malutkich, które mają rozmiar paru milimetrów aż po wielkie, ważące kilkaset kilogramów i napędzające potężne urządzenia i maszyny.

podpisywanie kartek

Autor: Ann
Źródło: http://www.flickr.com
Silniki w pierwszej kolejności podzielić można na zasilane napięciem zmiennym i stałym, a w ramach każdej takiej grupy występują kolejne podziały. Lecz bez względu na sposób zasilania niezbędne jest sterowanie pracującym silnikiem, czy to w sposób automatyczny czy też ręczny. Ręczne sterowanie będzie się odbywać przez operatora, który decyduje o tym, czy silnik ma się kręcić czy też nie. W bardziej zaawansowanych układach pojawia się również możliwość regulacji prędkości obrotowej silnika. Stosuje się w tym celu różne rodzaje sterowników, a ich rodzaj będzie przede wszystkim zależał od sposobu zasilania. Takie układy sterujące nie tylko będą pozwalać na regulację obrotowej prędkości, ale też na automatyczną realizację ustalonych działań po otrzymaniu pewnych sygnałów zwrotnych.
Czyszczenie kostki

Autor: Bruk Bet
Źródło: Bruk Bet
Przy silnikach na prąd zmienny do sterowania prędkością obrotową stosuje się przede wszystkim przemienniki częstotliwości – o ich działaniu możesz dowiedzieć się więcej przechodząc na stronę ARA Pneumatik. W praktyce złożone są one z dwóch podzespołów, z jakich jeden będzie zamieniał napięcie zmienne na stałe, a drugi będzie to robił w stronę przeciwną, ale już przy innej częstotliwości.

Sprawdź następny interesujący wpis, aby dowiedzieć się dużo szczegółów na interesujący Cię temat. Namawiamy i życzymy miłej lektury!

Na dzień dzisiejszy tego typu Urządzenia są jednymi z najskuteczniejszych metod na regulację prędkości silników, więc jest zrozumiałe, że są tak często stosowane. Za to w przypadku silników które są zasilane stałym prądem jednymi z często stosowanych mechanizmów są sterowniki serwo. Kompletne układy składają się ze sterownika, siłownika i enkodera, który jest wykorzystywany jako element sprężenia zwrotnego – żeby zobaczyć, jak to wygląda zerknij na tę stronę.

Na podstawie sygnałów o położeniu wału czy prędkości obrotowej sterownik pozwala na uzyskanie wymaganego efektu, na przykład zmiany liczby obrotów. Współczesne sterowniki mogą pracować w kilku trybach, przez co możliwości ich są rzeczywiście duże.