Jak obecnie wygląda międzynarodowy handel z chińskimi firmami, które z produktów są najczęściej eksportowane.

Chiny większości ludzi kojarzą się z ogromną liczbą produktów, które zostały tam wyprodukowane. I to nie chodzi tylko o produkty typowo chińskie, jakie swoją jakością a właściwie jej brakiem przyczyniają się do niezbyt pochlebnych opinii. Lecz sporo największych światowych firm także swoje produkty zleca do zrobienia w fabrykach z tego kraju, ponieważ tak po prostu jest taniej. W Chinach produkuje i kupuje połowa świata i w praktyce kraj ten obecnie stał się największym zakładem produkcyjnym.

Także dla Polski Chiny są bardzo ważnym partnerem handlowym, sporo dużych rodzimych firm również poprzenosiło swoją produkcję do Azji. Jednak mało osób ma świadomość tego, że Chiny są także coraz poważniejszym odbiorcą rodzimych produktów. W chwili obecnej handlowy bilans jest znacznie na niekorzyść eksportu, bo jest prawie dziesięciokrotnie mniejszy. Lecz sytuacja powoli się zmienia, gdyż nasi przedsiębiorcy odkrywają potencjał chińskiego rynku. Więcej niż miliard potencjalnych odbiorców może zrobić wrażenie, stąd też są spore zakusy do tego, żeby choć fragment tego rynku zdobyć.

Aktualnie export do Chin szacowany jest na blisko 2 miliardy euro, przy ponad piętnastu przy imporcie. Lecz znacznie ważniejsza jest tutaj dynamika wzrostu, w przypadku importu jest to parę procent na rok, ale dla eksportu już więcej niż dziesięć. Największy udział w eksporcie do tego azjatyckiego kraju ma miedź i produkty z niej wyprodukowane, jest to blisko połowa wszystkich produktów. Jeżeli chodzi o miedź ostatnio jest sporo obaw, czy jej sprzedaż utrzyma się na takim samym poziomie ze względu na duże zwolnienie chińskiej gospodarki.

To świetnie, że masz ochotę uzyskać pokrewne informacje na prezentowany temat, ponieważ klikając na odsyłacz, zgłębiasz praktyczne wskazówki (www.termas.pl/) na podnoszone zagadnienie.

Kolejną grupę produktów, z prawie trzydziestoprocentowym udziałem mają maszyny i urządzenia przemysłowe oraz elektryczne. Sporą dynamikę wzrostu zanotowano w kolejnej grupie produktowej, czyli żywności. Chińczykom bardzo posmakowała nasza wieprzowina, bo kupują jej coraz większe ilości. Kolejne grupy produktów mają już dużo mniejszą rolę, co bynajmniej nie oznacza, że są nieistotne. Zaliczają się do nich plastiki, meble i kauczuk, a poza tym różnego rodzaju pojazdy i samoloty.