W jaki sposób skutecznie uczyć się języków obcych?

Nauczanie poprzez sen? Przerzucanie fiszek ze słówkami? Kurs w najdroższej szkole językowej w miejscowości? Często bywa tak, iż dorabiamy wszystkie te filozofie jedynie dlatego, że mamy kłopoty z motywacją. Gdy jej brakuje, zaczynamy wypatrywać półśrodków, magicznych strategii.

lektor j. angielskiego

Autor: News Oresund
Źródło: http://www.flickr.com

Nie inaczej jest w całej branży językowej, która pomimo coraz to nowszych publikacji oraz multimediów, w dalszym ciągu grzeszy małą skutecznością. Opanowanie języka to konkretna umiejętność. Podobnie jak kierowanie pojazdem, granie na fortepianie, czy tworzenie grafiki. Wszelkich tych rzeczy nauczamy się przez praktykę.

„Repetitio mater studiorum est” to stara łacińska sentencja która mówi o tym, iż ćwiczenie i systematyczność to najlepsze metody efektywnej nauki. Równocześnie najlepiej, by trening nie był przytłaczający. Stąd najlepszym co można uczynić, to ustalać częste, jednak zwięzłe dawki informacji.

W jaki sposób zorganizować to w praktyce? Wyznacz, że uczysz się przykładowo 30 min na dzień, każdego dnia. Takie podejście ma dwie zalety. Po pierwsze, nie ważne jak bardzo jesteś zaprzątnięty, zawsze wynajdziesz te pół godziny w ciągu dnia. Po drugie bierzesz sobie małe dawki materiału, dzięki czemu dokładasz pomału drobne cegiełki do budowania swych umiejętności, praktycznie się nie męcząc. Zyski z systematyczności to m.in. satysfakcja z siebie i rezultat wzrastającej codziennie motywacji.

Słowniki języków obcych

Źródło: http://www.sxc.hu

Efektywna nauka języków ma 2 wielkich wrogów. Są nimi: przesadny stres i nuda. Stres możemy wyeliminować przez wyraźne oddzielenie swojej nienaruszalnej wartości jako człowieka od aktualnego poziomu umiejętności. Monotonność natomiast usuwasz stosując zasadę zróżnicowania. Zróżnicowanie dotyczy metod oraz form nauki. Najbardziej skuteczny będziesz, gdy będziesz zamiennie ćwiczyć wszystkie cztery aktywność językowe: mówienie, czytanie, pisanie słuchanie. Efektywna praktyka językowa oparta na zasadzie różnorodności, będzie więc wyglądać tak, że codziennie poświęcasz się innemu działaniu. Kiedy opanujesz już dany język w podstawowym stopniu, poszukaj kogoś do konwersacji. Możesz przykładowo wpisać w przeglądarkę wyrażenie: angielski konwersacje Warszawa, ewentualnie angielski korepetycje Warszawa adwokat Warszawa Mokotów – odwiedź witrynę.