Opis częściej stosowanych materiałów do zabezpieczania i uszczelniania przed wodą.

Do zabezpieczenia najróżniejszych obiektów, urządzeń czy ich części przed działaniem wody wykorzystuje się różne rodzaje materiałów. Ich parametry dobierane są do wymagań i środowiska, w którym będą używane, dotyczy to przede wszystkim panującej temperatury i obciążeń.

Jeśli będzie niezbędna tylko podstawowa ochrona, na przykład pod postacią zadaszeń, to bardzo dobrze się w takiej roli będą przykładowo sprawdzać płyty poliwęglanowe . Mają one dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na atmosferyczne warunki, dzięki czemu bez problemów da się ich używać nawet na większych powierzchniach. Takie płyty niejednokrotnie spotkać można na wiatach przystanków, obiektach sportowych czy zadaszeniach tarasów. Ze względu na swoje właściwości często zaczyna po nie sięgać również przemysł (wiertnica górnicza – narzędzia górnicze) reklamowy.
płyty poliwęglanowe

Autor: stefanopaganini
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy będzie wymagana całkowita ochrona przed dostaniem się wody, na przykład do środka urządzenia, to wówczas niezbędne będzie jego należyte uszczelnienie. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się tu uszczelki gumowe (poznaj dodatkowe informacje), które są bardzo powszechnie stosowane zarówno w domowych i przemysłowych zastosowaniach. Guma nie przepuszcza wody, jest odporna na działanie najróżniejszych czynników chemicznych a dodatkowo cechuje się dużą elastycznością. Dzięki temu doskonale się dopasowuje do kształtu części, tym samym dając bardzo dobre zabezpieczenie.

Dużą popularnością pośród konstruktorów cieszy się także Klingerit . Niejednokrotnie oferowany jest on pod postacią większych płyt, z jakich można po prostu wyciąć pożądany kształt uszczelki.